Suffusion - en to pt translation catalogue (85 entries)

note: Text in function
en: % Comments
pt: % Comentários

note: Text in function
en: % Responses
pt: % Respostas

note: Text in echo
en: (required)
pt: (campo obrigatório)

note: Text in function
en: 1 Response
pt: 1 Resposta

note: Text in function
en: A search form for your blog
pt: Um campo de pesquisa para o seu blog

note: Text in function
en: A widget to enable people to follow you on Twitter
pt: Um widget que permite às pessoas seguirem-no no Twitter

note: Text in echo
en: Add comments
pt: Adicionar comentários

note: Text in function
en: Archives
pt: Arquivos

note: Text in function
en: Categories
pt: Categorias

note: Text in function
en: Comments
pt: Comentários

note: Text in echo
en: Comments (RSS)
pt: Comentários (RSS)

note: Text in echo
en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
pt: Comentários <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

note: Text in echo
en: Comments are closed
pt: Comentários encerrados

note: Text in function
en: Continue reading
pt: Continuar a ler

note: Text in function
en: Don't show feeds
pt: Não mostrar feeds

note: Text in function
en: Don't show tagline
pt: Não mostrar a descrição

note: Text in function
en: Edit
pt: Editar

note: Text in echo
en: Enter the full URL of the featured image that you would like to use, including http://
pt: Introduza o URL completo da imagem que deseja usar, incluindo http://

note: Text in echo
en: Enter the full URL of the thumbnail image that you would like to use, including http://
pt: Introduza o URL completo do thumbnail da imagem que deseja usar, incluindo http://

note: Text in echo
en: Entries (RSS)
pt: Entradas (RSS)

note: Text in echo
en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
pt: Entradas <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

note: Text in function
en: Error 404 - Not Found
pt: Erro 404 - Não encontrado

note: Text in echo
en: Featured Image
pt: Imagem em destaque

note: Text in function
en: Follow me on Twitter
pt: Segui-nos no Twitter

note: Text in function
en: If you are placing this widget in the \"Right Header Widgets\":
pt: Se está a posicionar este widget no \"Right Header Widgets\":

note: Text in function
en: If you are placing this widget in the sidebars or in \"Widget Area below Header\" or \"Widget Area below Footer\":
pt: Se está a posicionar este widget nas barras laterais ou em \"Área de widget por baixo do Cabeçalho\" ou \"Área de widget por baixo do Rodapé\":

note: Text in echo
en: Leave a Reply
pt: Deixe um comentário

note: Text in function
en: Leave a Reply to %s
pt: Deixe um comentário a %s

note: Text in function
en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
pt: Sessão, administrador, feeds e links WordPress

note: Text in echo
en: Log out
pt: Terminar sessão

note: Text in function
en: Logged in as %s.
pt: Sessão iniciada como %s.

note: Text in echo
en: Mail
pt: Correio

note: Text in function
en: My Tweets
pt: Os meus Tweets

note: Text in echo
en: Name
pt: Nome

note: Text in function
en: Newer %1$s
pt: Recentes %1$s

note: Text in function
en: Newer Comments
pt: Comentários mais recentes

note: Text in function
en: Newer Entries
pt: Entradas mais Recentes

note: Text in function
en: No Comments
pt: Sem Comentários

note: Text in function
en: No Responses
pt: Sem Respostas

note: Text in echo
en: Not Found
pt: Não encontrado

note: Text in echo
en: Nothing Found
pt: Sem resultados

note: Text in echo
en: Number of Tweets to display:
pt: Número de Tweets a exibir:

note: Text in function
en: Older Comments
pt: Comentários anteriores

note: Text in function
en: Older Entries
pt: Entradas anteriores

note: Text in function
en: One Comment
pt: Um Comentário

note: Text in function
en: One Response
pt: Uma Resposta

note: Text in function
en: Page %1$s of %2$s
pt: Página %1$s de %2$s

note: Text in function
en: Pages
pt: Páginas

note: Text in function
en: Pages:
pt: Páginas:

note: Text in echo
en: Please try another search.
pt: Por favor tente outra procura.

note: Text in function
en: Posted by %1$s at %2$s
pt: Postado por %1$s às %2$s

note: Text in function
en: Recommended settings:
pt: Configurações recomendadas:

note: Text in echo
en: Recommended sizes: 32px if the widget is being added to the \"Right Header Widgets\" area, whatever you like otherwise. Note that making the image too large will cause loss of picture quality.
pt: Tamanhos recomendados: 32px se o widget estiver a ser posicionado na área \"Cabeçalho de Widgets à direita \", ou outro valor que prefira. Atenção que se aumentar demasiado a imagem irá perder qualidade de imagem.

note: Text in function
en: Search
pt: Procurar

note: Text in echo
en: Select your Twitter icon:
pt: Selecione o seu ícone de Twitter:

note: Text in echo
en: Set the height for the Twitter icon:
pt: Defina a altura para o ícone do Twitter

note: Text in echo
en: Show Twitter Icon
pt: Mostrar ícone do Twitter

note: Text in echo
en: Show a Tagline
pt: Mostrar descrição

note: Text in function
en: Show feeds
pt: Mostrar feeds

note: Text in function
en: Show icon
pt: Mostrar ícone

note: Text in function
en: Show tagline
pt: Mostra descrição

note: Text in echo
en: Sorry, but you are looking for something that isn't here
pt: Pedimos desculpa mas procura algo que não está aqui

note: Text in echo
en: Sorry, no posts matched your criteria.
pt: Pedimos desculpa mas não existem posts com tais critérios.

note: Text in echo
en: Sorry, the comment form is closed at this time.
pt: Pedimos desculpa mas os comentários estão encerrados de momento.

note: Text in function
en: Sorry, the page that you are looking for does not exist.
pt: Pedimos desculpa mas a página que procura não existe.

note: Text in echo
en: Submit Comment
pt: Enviar Comentário

note: Text in function
en: Syndicate this site using RSS 2.0
pt: Publique simultaneamente este website usando RSS 2.0

note: Text in function
en: Tagged with:
pt: Tagged com:

note: Text in echo
en: Tagline:
pt: Descrição:

note: Text in function
en: The latest comments to all posts in RSS
pt: Os comentários mais recentes a todos os post em RSS

note: Text in echo
en: This is the user who will be followed
pt: Este é o utilizador que será seguido

note: Text in echo
en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt: Este post está protegido por palavra-chave. Introduza a palavra-chave para ver comentários

note: Text in echo
en: Title:
pt: Título:

note: Text in echo
en: User:
pt: Utilizador:

note: Text in echo
en: Valid XHTML
pt: XHTML validado

note: Text in echo
en: Website (OpenID supported)
pt: Website (OpenID suportado)

note: Text in echo
en: Will show the selected Twitter icon
pt: Irá exibir o ícone do Twitter selecionado

note: Text in echo
en: Will show up near the Twitter icon
pt: Irá aparecer junto do ícone do Twitter

note: Text in echo
en: Will show your latest tweets
pt: Irá mostrar os seus últimos Tweets

note: Text in echo
en: You must be logged in to post a comment
pt: Tem que ter Sessão Iniciada para comentar

note: Text in echo
en: You must be logged in to post a comment.
pt: Tem que ter Sessão Iniciada para comentar.

note: Text in echo
en: Your Comment
pt: O Seu Comentário

note: Text in echo
en: Your comment is awaiting moderation
pt: O seu comentário aguarda aprovação

note: Text in echo
en: will not be published
pt: não será publicado

note: Text in function
en: your-user-name
pt: O seu nome de utilizador
