pyrmont_v2 - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: 404 Error Page
fr: Page d'erreur 404

en: This is a 404 error page.
fr: C'est une page d'erreur 404

en: ERROR:
fr: ERREUR:

en: No items were found to be displayed.
fr: Aucun item à afficher

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Cet article est protégé par mot de passe. Entrez le mot de passe pour voir les ocmmentaires.

en: No Comment.
fr: Aucun commentaire.

en: 1 comment so far
fr: 1 commentaire pour l'instant

en: % comments so far
fr: % commentaires pour le moment

en: Add Your Comment
fr: Ajoutez votre commentaire

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés

en: Your Comment
fr: Votre commentaire

en: Change mind? Click here to cancel.
fr: Vous avez changé d'avis ? Appuyez ici pour annuler

en: You must be <a href="<?php echo get_option('siteurl'); ?>/wp-login.php?redirect_to=<?php echo urlencode(get_permalink()); ?>">logged in</a> to post a comment.
fr: Vous devez être <a href="<?php echo get_option('siteurl'); ?>/wp-login.php?redirect_to=<?php echo urlencode(get_permalink()); ?>">connecté</a> pour envoyer un commentaire.

en: Logged in as
fr: Connecté en tant que

en: Log out of this account
fr: Se déconnecter de ce compte

en: Log out &raquo;
fr: Déconnexion &raquo;

en: Name
fr: Nom

en: <abbr title="Required">*</abbr> :
fr: <abbr title="Requis">*</abbr> :

en: <abbr title="Required, would not be published">*</abbr> :
fr: <abbr title="Requis, sinon vous ne serez pas publié">*</abbr> :

en: You can use these tags:
fr: Vous pouvez utiliser ces tags:

en: Submit
fr: Soumettre

en: Powered by <a href="http://wordpress.org/" title="CODE IS POETRY">WordPress</a>&nbsp;and&nbsp;<a href="http://imotta.cn/" title="Pyrmont V2 theme">Pyrmont V2</a>.
fr: Propulsé par <a href="http://wordpress.org/" title="CODE IS POETRY">WordPress</a>&nbsp;and&nbsp;<a href="http://imotta.cn/" title="Pyrmont V2 theme">Pyrmont V2</a>,<a href="http://www.catsjumping.com/" title="Cats Jumping">Pyrmont V2</a>.

en: Search
fr: Recherche

en: Waiting for the admin to approve your comment. Please be patient.
fr: En attente d'approbation par l'administrateur. Soyez patient.

en: &nbsp;said:&nbsp;
fr: &nbsp;dit:&nbsp;

en: Y.m.d
fr: d.m.Y

en:  comments on
fr: commentaires actifs

en: HOME
fr: ACCUEIL

en: Follow me on twitter
fr: Me suivre sur twitter

en: Subscribe
fr: Souscrire

en: rss feed
fr: flux rss

en: Category:
fr: Categorie:

en: Permalink to:
fr: Permalien vers:

en: Category
fr: Catégorie

en: Tags: no tag /
fr: Tags: aucun tag /

en: Add Comment
fr: Ajouter un commentaire

en: 1 comment
fr: 1 commentaire

en: % comments
fr: % commentaires

en: Edit
fr: Editer

en: </p><p>Read More >></p>
fr: </p><p>Lire la suite >></p>

en: &laquo; Previous Entries
fr: &laquo; Entrées précédentes

en: Next Entries &raquo;
fr: Entrées suivantes &raquo;

en: Sorry, nothing found!
fr: Désolé, rien n'a été trouvé!

en: Please use the search function, or visit the archives page.
fr: Utilisez la fonction de recherche, ou bien visitez la page d'archives

en: Links
fr: Liens

en: Keyword:
fr: Mot clé:

en: Recent Posts
fr: Articles récents

en: Recent Comments
fr: Commentaires récents
